15 Ağu

STOCK FOTOĞRAFÇILIĞI

Öğeyi Oyla
(0 oy)
by in Fotoğrafçılık with 0 Comments

Stock yani arşiv fotoğrafçılığı çok uzun yıllardır devam eden profesyonel bir fotoğrafçılık alanı… Fotoğrafçılar ellerinde, arşivlerinde hazır bulunan fotoğrafları ajanslara gönderirir onlar da bazen tek tek ya da büyük bir fotoğraf arşivinin içinde bu fotoğrafları satardı.  İnternet sayesinde bu alış veriş bilgisayar karşısında hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.  Arzın da talebin de patladığı bu yeni mecraya stock ya da microstock fotoğrafçılık denilmekte…

İnternetten hizmet veren Getty Images, ThinkStock, Corbis gibi öncü siteler fotoğraflar için yüksek meblağlar talep ediyordu. Fakat sonrasında kurulan siteler 1 dolar gibi düşük rakamlara fotoğraf satmaya başladılar. Microstock denmesinin asıl sebebi de bu. Fotoğrafı satın alacak kişiler için gerçekten çok cazip bir market ama satan kişinin açısından bakılınca elde edilen gelir oldukça düşük  gözüküyor. Ama işin aslı şu ki… Sadece stock fotoğrafçılığı yaparak çok iyi rakamlar kazanabilen ve hayatını bu şekilde sürdüren çok sayıda fotoğrafçı var.

1 dolarla (üstelik bu rakamdan komisyon ve vergi kesilecek) bu nasıl mümkün olacak diye düşünebilirsiniz. Bir fotoğrafınızı istediğiniz kadar kişiye, istediğiniz herhangi bir ajansı kullanarak satabilirsiniz. Böylece her satıştan elde edeceğiniz micro gelirler iyi bir kazanca dönüşebebiliyor.

Gelelim detaylara…. Detayları siteden takip edebilirsiniz.

En çok satış yapan siteler:

ShutterStock
Fotolia
123rf
Bigstock
Dreamstime
iStockPhoto

Orta seviyede satış yapan siteler:

Can Stock Photo
Cutcaster
Pixmac
YayMicro
FeaturePics
ScanStockPhoto
Mostphotos
Crestock
Clipdealer
Depositphotos
Pantermedia
Stockfresh
Graphicleftovers
Zoonar

Okunma 8377 defa Son Düzenlenme Cuma, 22 Şubat 2013 07:11

Yorum Ekle